Aromaterapia - termin ten stworzył chemik francuski Rene-Maurice Gatefosse, który zajmował się badaniem olejków eterycznych.
Historycznie "aromaterapia" towarzyszyła człowiekowi od zarania, a najwcześniejsze wzmianki o używaniu zapachów pochodzą z czasów sumeryjskich i dotyczą receptur mieszanek roślinnych.
Obecnie jest to dziedzina, która bardzo szybko się rozwija. Jest połączeniem medycyny naturalnej i zielarstwa.
Czym jest aromaterapia?
Naturalna metoda leczenia, nie uznawana przez część środowiska naukowego, oparta na stosowaniu substancji aromatycznych z kwiatów, owoców lub innych części roślin, np. korzeni, kory, żywicy itd. w postaci olejków eterycznych. Stosuje się je głównie w postaci olejków do masaży lub inhalacji, ale skuteczne okazuje się też stosowanie kąpieli zapachowych. Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii są dostępne w aptekach lub sklepach zielarskich.
Zasady używania olejków eterycznych:
Z zabiegów aromaterapeutycznych można korzystać w specjalistycznych gabinetach lub wykonywać je samodzielnie. Zawsze należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne są silnymi koncentratami i konieczne jest przestrzeganie reguł bezpieczeństwa.
- Nie należy stosować olejków eterycznych doustnie.
- Osoby cierpiące na epilepsje powinny unikać następujących olejków: hyzop, koper, rozmaryn
- Nie należy opalać się przez 6 godzin po zastosowaniu olejków cytrusowych.
- Używaj tych olejków i mieszanek olejków eterycznych, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
- Kobiety w ciąży powinny unikać następujących olejków: bazylia, benzoe, brzoza, cedr, szałwia muszkatołowa, goździk, hyzop, jałowiec, jaśmin, majeranek, mięta pieprzowa, mirra, rozmaryn, szałwia lekarska, tymianek.
- Nie należy stosować olejków eterycznych bez rozcieńczania.
- Dzieci poniżej 12 roku życia mogą stosować olejki eteryczne jedynie pod ścisłą opieką licencjonowanego aromaterapeuty.
- Osoby mające skłonności do alergii powinny stosowanie olejków poprzedzić testem kontrolnym. Kroplę olejku eterycznego rozpuszcza się w lyżeczce oliwy roślinnej. 2 krople tej mieszaniny wciera się w malą powierzchnię skóry na mostku lub za uchem i pozostawia na 12 godzin. Jeśli po tym czasie nie wystąpią reakcje alergiczne typu zaczerwienienie lub swędzenie, olejek można stosować. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub licencjonowanym aromaterapeutą
- Nie stosuj większych dawek olejków niż to wskazane: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie.
- Nie wolno wykonywać masażu aromaterapeutycznego osobom ze stanami zapalnymi, jak np.: żylaki podudzia lub zakrzepica, przy zakażeniu i ranach skóry, wprzypadku chorób zakaźnych, przy wysokiej temperaturze.
- Jeśli mieszanina olejków dostanie nam się do oczu, należy przemywać je nie wodą, a mlekiem.
- Olejku geraniowego nie powinno się stosować korzystając z pigułek antykoncepcyjnych, a tymiankowego przy nadciśnieniu.
- Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości !!!!!
- Bardzo ważnym elementem w aromaterapii jest jakość i pochodzenie olejków.
- Kupujmy tylko sprawdzone olejki.
Żródło: internet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdy komentarz. Jest mi bardzo miło, że mnie czytacie.
Jeśli macie pytania proszę piszcie, chętnie na nie odpowiem.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie.