niedziela, 8 stycznia 2012

Olejki eteryczne

Od dawna wiadomo, że olejki eteryczne mają dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. W starożytności olejki eteryczne stosowano jako środki lecznicze, służyły też do przemywania i pielęgnacji skóry oraz perfumowania ciała.

Olejki eteryczne są wieloskładnikową mieszaniną aktywnych biologicznie związków i występują w roślinach w bardzo małych ilościach. Pozyskuje się je z różnych części: ziela, kwiatów, liści, kory, korzeni oraz skórek owoców. Skład i zawartość olejków w różnych elementach rośliny może się zmieniać w zależności od pory roku czy nawet dnia, pogody bądź klimatu.


Zastosowanie olejków eterycznych w kosmetyce
W aromaterapii i kosmetyce używa się ich przede wszystkim do kąpieli. Oprócz tego stosowane są w postaci wód kwiatowych.

Olejki eteryczne znalazły zastosowanie we wszystkich rodzajach kosmetyków, przede wszystkim w:
- oliwkach do masażu,
- alkoholowych wodach kwiatowych,
- tonikach alkoholowych i bezalkoholowych,
- preparatach do kąpieli, szamponach i mydłach,
- kremach do pielęgnacji twarzy, rąk i całego ciała,
- mleczkach i balsamach.

W preparatach zawierających olejki eteryczne do minimum ogranicza się dodatki chemiczne takie jak barwniki, konserwanty oraz substancje identyczne z naturalnymi.

Olejki można także dodawać do kosmetyków własnej produkcji lub mieszać z gotowymi preparatami aby uzyskać dodatkowy efekt oczyszczający czy pielęgnacyjny, zależny od ich właściwości.

Działanie olejków:
Olejki eteryczne już po kilkunastu minutach od zetknięcia ze skórą wnikają przez naskórek do skóry właściwej i krwiobiegu. Ich działanie jest wielokierunkowe, nie tylko zewnętrznie:
- łagodzą stany zapalne skóry i infekcje towarzyszące jej łojotokowemu zapaleniu, przesuszeniu, trądzikowi, łupieżowi, grzybicom,
- w pielęgnacji starzejącej się skóry - przyspieszają odnawianie i rozwój komórek, wzmacniają i uelastyczniają skórę, przyspieszają krążenie płynów ustrojowych, poprawiają odżywienie tkanek, ułatwiają wydalanie toksyn, pobudzają odbudowę kolagenu i elastyny,
- przy problemach naczyniowych - wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, osłabiają tendencję do ich rozszerzania.

Zdjęcia: google
Źródło: Ziołowa księga urody, Wydawnictwo Publicat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Jest mi bardzo miło, że mnie czytacie.
Jeśli macie pytania proszę piszcie, chętnie na nie odpowiem.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...