sobota, 4 lutego 2012

Historia mydła

Mydło znamy wszyscy. Używamy go codziennie i nawet nie zastanawiamy się skąd ono się wzięło. Mało kto wie, że mydło było znane już 5 000 lat temu. Używano go wtedy głównie do prania i przemywania ran. Stosowano różne środki myjące zanim mydło na dobre zagościło w naszych domach. Wynalezienie mydła przypisuje się Felicjanom, którzy do mycia stosowali mieszaninę tłuszczu koziego z popiołem uzyskiwanym ze spalania specjalnie dobranych roślin o właściwowściach czyszczących. Ponieważ zajmowali się kupiectwem wynalazek w postaci mydła szybko rozpowszechnił się po świecie ówczesnej cywilizacji.


W rejonie śródziemnomorskim Grecy i Rzymianie do mycia używali oliwki z oliwek. Ciało smarowano oliwką i nacierano piaskiem. Oliwka wiązała ziarnka piasku w błoto, które zeskrobywano wraz z brudem i startym naskórkiem specjalnymi skrobaczkami. Później płukano ciało w zimnej lub gorącej wodzie.

Wszystkie ludy spoza obszaru kultury grecko-rzymskiej, które według Rzymian stały na niższym stopniu rozwoju społecznego nazywane były przez nich barbarzyńcami.
Mydło bez którego nie można sobie wyobrazić współczesnej łazienki zawdzięczamy właśnie barbarzyńcom.


Podstawowymi składnikami mydła był łój zwierzęcy, popiół a także rośliny wydzielające pianę, takie jak np. mydlnica. Mydła używano wtedy do mycia ciała i włosów, a także do prania.

Pierwsze "twarde" mydła zostały stworzone na Środkowym Wschodzie około 800 roku n.e. Następnie Arabowie rozwinęli ich produkcję w basenie Morza Śródziemnego. Surowcami używanymi do jego produkcji były substancje tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, soda oraz woda, a także sól morska i wapno.

Rozpowszechnienie mydła zawdzięczamy Arabom do których trafiali handlujący z nimi europejscy kupcy, a także wyprawy krzyżowe. Najwcześniej mydło trafiło do Marsylii i Wenecji i właśnie tam powstały pierwsze mydlarnie. Prym w produkcji mydła wiodła Hiszpania. Bezcenne w jej przypadku było położenie geograficzne. Dysponowali dzięki niemu oliwą z oliwek, jak i sodą otrzymywaną z roślin morskich. Największa jej produkcja pochodziła z odparowywania wody z popiołu roślin morskich gatunku "soliród zielny”.


W Polsce pierwsze mydlarnie powstały dopiero w XIV wieku, nie oznacza to jednak, że od tamtej pory mydło stało się dla naszych przodków przedmiotem codziennego użytku. Wyrabiano je z różnych materiałów - glinki, ługu, kwasu z kiszonej kapusty. Niestety mydło było wtedy bardzo drogie i mogli sobie na nie pozwolić tylko najbogatsi ludzie.

Odkrycie "sztucznej sody" przez Nicolasa Leblanca w okresie Rewolucji Francuskiej sprawiło, że mydło stało się tańsze i bardziej dostępne dla ludzi.

Jednak większość mydeł na dzisiejszym rynku trudno nazwać naturalnymi. A to właśnie naturalne mydła mają dobroczynny wpływ na naszą skórę.

Ogromny wybór naturalnych mydeł można kupić tutaj.  
Do wyboru mamy mydła o różnym kształcie, kolorze czy zapachu. Każdy łatwo może znależć idelane mydełka dla siebie.

Zapraszam Was na zakupy tutaj.

Wpisując w zamówieniu kod aw-2591 otrzymacie aż 5% rabatu na wszystkie mydła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Jest mi bardzo miło, że mnie czytacie.
Jeśli macie pytania proszę piszcie, chętnie na nie odpowiem.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...