środa, 9 listopada 2011

Nasza skóra bez tajemnic

Bardzo ważną sprawą w pielęgnacji skóry jest określenie jaki mamy typ cery. Od tego zależy rodzaj i skuteczność naszej pielęgnacji. Tylko wtedy nasza skóra odwdzięczy się nam pięknym i zdrowym wyglądem.




Jak przeprowadzić test skóry?

Zanim zaczniemy robić test skóry koniecznie musimy dobrze oczyścić skórę aby nie pozostały na niej resztki używanych kosmetyków. Potem dokładnie opłukujemy twarz bieżącą wodą i delikatnie osuszamy ręcznikiem. Po upływie 30 minut stajemy przed lustrem. Uśmiechamy się szeroko do siebie, marszczymy czoło i ściągamy brwi. Jeśli odczuwamy, że skóra swędzi, łuszczy się lub czujemy, że jest ściągnięta oznacza to, że mamy cerę suchą.
Jeśli nie odczuwamy nic takiego to czekamy kolejne 30 minut. Po tym czasie przykładamy do twarzy jedną warstwę chusteczki higienicznej i patrzymy co na niej jest.
Jeśli widzimy tłuste plamki pozostawione przez czoło, nos i brodę to nasza cera jest mieszana. Jeśli plamki widnieją na całej twarzy to mamy cerę tłustą. A brak plam oznacza, ze nasza cera jest normalna.
Należy pamiętać, że rodzaj cery może okresowo się zmieniać dlatego należy bacznie obserwować swoją cerę aby uniknąć błędów w pielęgnacji.






Cera normalna
Występuje najczęściej u osób w wieku około 20 lat i poniżej. Charakteryzuje się jasnym kolorytem, jest gładka, umiarkowanie matowa, jędrna, pozbawiona zaskórników, dobrze nawilżona i natłuszczona. Cera taka dobrze znosi mycie wodą i mydłem. Przy tym rodzaju cery na co dzień można stosować łagodne preparaty myjące, także z użyciem wody, toniki i kremy nawilżające. Latem bardzo ważne jest stosowanie kremów z filtrem, a zimą delikatne natłuszczanie. Należy również pamiętać o nawilżaniu skóry.

Cera tłusta
Występuje najczęściej w środkowej części twarzy czyli na brodzie, nosie i czole. Jest gruba, o szarawo-żółtym odcieniu, rozszerzonych porach i widocznych zaskórnikach. Skóra lśni i mogą się na niej pojawić wypryski. Jest stosunkowo odporna na  środki higieniczne, za to bardzo silnie odczuwa skutki stresu, zaburzeń hormonalnych czy zaburzeń układu trawienia. Stanowi problem nie tylko u młodzieży, coraz częściej skarżą się na nią ludzie w dojrzałym wieku.
Bardzo ważną sprawą w pielęgnacji tego rodzaju cery jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia oraz poprawienie jej wyglądu poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków. Ten typ cery dobrze znosi mycie wodą i preparatami bez detergentów. Podstawą pielęgnacji jest nawilżenie kosmetykami o lekkiej konsystencji. Na takiej skórze zmarszczki pojawiają się później.

Cera sucha
Jest sucha, bladoróżowa, mało elastyczna i wrażliwa. Często się łuszczy, nie ma zaskórników ani rozszerzonych porów. Często przez cienki naskórek prześwitują rozszerzone naczynia włosowate. Występuje uczucie ściągania i łatwo tworzą się na niej zmarszczki. Reaguje napięciem na zimno, wiatr czy zmienna temperaturę. Celem pielęgnacji takiej cery jest wzmocnienie bariery lipidowej naskórka i zatrzymanie wilgoci. Cera sucha źle znosi mycie wodą i mydłem. Dlatego do oczyszczania najlepiej stosować mleczka, żele i emulsje dermatologiczne, które nie uszkadzają warstwy lipidowej naskórka. Dużym problemem są niekorzystne warunki atmosferyczne. Wtedy skóra bardzo szybko się przesusza i łuszczy, może również zareagować pieczeniem. Jest bardzo podatna na uszkodzenia.

Cera mieszana
Jest połączeniem dwóch rodzajów skóry: tłustej i suchej lub normalnej. Tak zwana strefa T czyli czoło, nos i broda mają właściwości cery tłustej, natomiast policzki i skronie mają właściwości skóry suchej lub normalnej. Celem pielęgnacji tego rodzaju cery jest nawilżanie i dbanie o odpowiedni poziom lipidów na skroniach i policzkach i jednocześnie matowienie skóry w strefie T. Przy tej cerze występuje jednocześnie skłonność do łojotoku oraz nadwrażliwa reakcja na wodę i mydło. Pielęgnacja tego rodzaju cery jest pracochłonna i trudna ponieważ należy z nią postępować tak jak z dwoma rodzajami skóry. Należy zadbać o jej nawilżenie stosując lekkie kremy nawilżające, a jeśli suche partie skóry wymagają intensywniejszej pielęgnacji warto stosować dwa rodzaje kremów. Należy unikać długiego przebywania w bardzo niskich i wysokich temperaturach ponieważ wtedy zwiększa się wydzielanie sebum w strefie T, a policzki mogą się przesuszać.
Przy każdym rodzaju cery należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrami. 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Jest mi bardzo miło, że mnie czytacie.
Jeśli macie pytania proszę piszcie, chętnie na nie odpowiem.
Pozdrawiam i zapraszam ponownie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...